Workshop význam finančného vzdelávania v komunite
Konal sa 20. marca 2013 pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v City Hotel Bratislava.
Otvorenie workshopu a úvodné slovo patrilo Dane Rušinovej, správkyne Nadácie pre deti Slovenska, potom sa zúčastneným prihovorila Mgr. Eva Masárová z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Organizátorom tohto podujatia bola Nadácia pre deti Slovenska. Poznáte ju predovšetkým ako organizátora Hodiny deťom. Za 17 rokov svojho pôsobenia podporili množstvo konkrétnych aktivít, ktoré zlepšili život takmer pol milióna detí na Slovensku. Okrem hodiny deťom, však realizujú aj iné zaujímavé projekty. Pripravujú mladých ľudí na samostatný život po odchode z detského domova, rozvíjajú osobnosť dieťaťa, menia spôsob vyučovania, podporujú sociálne znevýhodnených študentov, či predchádzajú a riešia krízové situácie.
Jedným z projektov NDS je aj projekt „Poznaj svoje peniaze“, ktorý na našej škole vyučujeme už takmer 10 rokov. Práve vďaka realizácii tohto projektu a iných aktivít, ktoré nám tento projekt umožňuje realizovať sme sa mohli zúčastniť tohto workshopu. Bol zorganizovaný na vysokej, profesionálnej úrovni s množstvom zaujímavých odprezentovaných tém napr. spomeniem niektoré :
1. Pohľad na finančnú gramotnosť Slovákov očami pracovníka banky – Ing. Martina Rybáriková, Sberbank Slovensko, a.s
2. Abeceda rodinných financí – Zuzana Kortusová, Česká republika
3. Finančné vzdelávanie detí našich krajanov – RNDr. Klára Kosárová, Univerzita Komenského Bratislava
4. Význam finančného vzdelávania v marginalizovaných rómskych komunitách – Lenka Czikková, ETP Slovensko, a.s.
5. „Kto stráca a kto získava z finančnej /ne/ gramotnosti?“ – doc. Ing. Ľuboš Pavelka, PhD., Ekonomická univerzita, Obchodná fakulta, Bratislava
6. Viac ako vzdelanie – Ing. Mária Hankociová, garantka projektu ŠRF
Okrem množstva zaujímavých tém, mohli účastníci workshopu v rámci riadenej diskusie vyjadriť svoj názor na to, ako môžu rôzne inštitúcie pomôcť rozvíjať finančné vzdelávanie v komunitách, v rámci „Galérie nápadov“ prebehli interaktívne prezentácie podporených organizácií.
Záver workshopu bol slávnostný, kde Alena Matúšková, projektová manažérka projektu ŠRF, Nadácie pre deti Slovenska pokrstila „Metodickú príručku pre implementácu sociálno-finančného vzdelávania v malých projektoch komunity“
Účasť na tomto workshope bola pre nás veľkým prínosom, nakoľko štatistiky hovoriace o finančnej gramotnosti našej populácie nie sú veľmi lichotivé. Získané poznatky nám pomôžu ako naučiť našich študentov efektívne reagovať na nové osobné udalosti a neustále meniace sa ekonomické prostredie, ako sa stať finančne gramotnými.
Ing. Mária Lenčová
učiteľka odborných predmetov